خانه > تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه

الگو برداری

يکی از پيش­نيازهای مهم طراحی موتورهاي جديد و کاهش زمان توسعه محصول، توجه به فناوری های پيشرفته و تحليل جزئیات بيشتری از موتورهای رقيب می­باشد. به منظور ارتقاي دانش فني و استفاده از ايده ­هاي جديد در طراحي مجموعه­ ها و قطعات موتور، اقدام به الگوبرداري از محصولات مشابه موجود در بازار مي ­شود. به اين ترتيب با ايجاد بانك اطلاعاتي مناسب، مي­توان محصولات موجود با ويژگيهای مورد نظر را انتخاب و مورد ارزيابي قرار داد و با مقايسه مشخصات عملكردي و طراحي آن­ها، با ديگر محصولات، نقاط ضعف و قوت محصول مورد نظر را استخراج نمود. يكي از روش­هاي  به روز ماندن در طراحي و توسعه موتور، استفاده از ابزار الگوبرداري است. با استفاده از اين ابزار مهم مي­ توان از فناوري­ها، شيوه ­های طراحي و پيشرفت­هاي رقبا مطلع شد. واحد الگوبرداري ايپكو اين قابليت را دارد كه الگوبرداری و ارزيابی را در مورد جنبه­ های مختلف قواي محركه از نكات طراحي يك قطعه ساده از موتور تا آزمون و بررسي خودرويي انجام دهد.

مراحل مختلف الگوبرداري در ايپكو عبارتند از: آزمون اندازه گيري تلفات اصطكاكي سامانه هاي مختلف موتور، ارزيابي و تحليل قطعات موتور (اندازه گيري ابعادي، تعيين مواد، گزارش تصويري قطعات و طرحواره هاي روانكاري و خنك كاري)، تحليل نقاط ضعف و قوت طراحي موتور، آزمون صدا و ارتعاشات موتور (NVH)،  آزمون هاي ارزيابی احتراق موتور جهت تهيه نمودارهاي پراكندگي، آزمون هاي خودرويي

 

 

طراحی

گروه طراحان در ایپکو دانش طراحی موتور، جعبه دنده، پیش بینی حالت های خرابی و مهارت حل مسأله را دارا هستند. این گروه علاوه بر خودروهای سواری، تجربه خودروهای سنگین، دریایی، استرلینگ و تولید همزمان کار و حرارت (CHP) را دارا می ­باشند. طراحی در ایپکو با استفاده از شبیه سازی های عددی و آزمون های تجربی پشتیبانی می ­شود.

محاسبات مهندسی

فعالیت های شبیه سازی يك بعدي و سه بعدي واحد محاسبات مهندسی (CAE) شامل موارد زیر می باشد:

1- شبيه سازي در زمینه سامانه تبادل گاز با استفاده ار نرم افزارهای GT-SUITE و FLUENT و AVL-FIRE

2- شبيه سازي در زمینه سامانه خنک کاری با استفاده ار نرم افزارهای GT-SUITE و FLUENT و AVL-FIRE

3- شبیه سازی روانکاری با استفاده از نرم افزار FLOWMASTER

4- شبیه سازی اصطکاک با استفاده از نرم افزار LOTUS و AVL-ECXCITE

5- شبيه سازي احتراق با هدف محاسبه ضریب انتقال حرارت با استفاده ار نرم افزارهای  AVL-FIRE و FLUENT

6- شبيه سازي و تحلیل تنش قطعات موتور با استفاده ار نرم افزارهای  ABAQUS و ANSYS

7- شبيه سازي ارتعاشات با استفاده ار نرم افزار  ADAMS

8- اندازه گیری Swirl و Tumble  ایجاد شده توسط چند راهه ورودی در آزمايشگاه ميز جريان

9- خدمات آموزش نرم افزار بصورت On Job Training

 

همچنین امكانات آزمايشگاهي مخصوص شامل

  • آزمايشگاه شبيه سازي مدارهاي خنك كاري
  •  تجهیزات اندازه گیری ارتعاشات
  • اندازه گیری میزان رسوب روغن روی سطح
  • تجهیزات اندازه گیری کشش رینگ
  • دستگاه اندازه گیری ضریب سختی فنر

از ابزارهاي موجود جهت اعتبارسنجي و تأييد شبيه سازي ها مي باشد.

 

شبیه سازی احتراق

بهره مندی از نرم افزارهای پیشرفته یک بعدی و سه بعدی نظیر GT-Power، Fluent ،Star-CD  و AVl Fire به همراه تجربیات متعدد قبلی در زمینه توسعه تجربی راهگاه های ورود و خروج هوا و نیز استفاده از دستگاه میز جریان مجهز به Swirl Meter  توانمندی ویژه ای جهت طراحی و توسعه مسیرهای تبادل گاز به ایپکو بخشیده است. برآورد اولیۀ ابعاد هندسی مسیرهای ورودی و خروجی گاز در مرحله طراحی مفهومی، پیش بینی هندسه مناسب راهگاه های ورود و خروج گاز به کمک نرم افزارهای سه بعدی، نمونه سازی راهگاه ها بر روی بستار و آزمون آنها بر روی میز جریان و نهایتاً تهیۀ مناسبترین بستار برای آزمونهای توسعه احتراق و نیز پیش بینی مناسبترین زمانبندی دریچه ها و حداکثر جابجایی میل بادامک فرآیندی است که در توسعۀ سامانه تبادل گاز در ایپکو دنبال می شود.